CELPIP speaking compare and persuade gym equipment or gym pass

CELPIP Speaking Comparing GYM Equipment Options

CELPIP Speaking Comparing Gym Options

Your family is thinking about buying some exercise equipment. Choose the option you prefer.

Exercise bike Weight set
Cost: $300
Purpose: cardio
Warranty: 1 years
Features: timer, calorie counter
Cost: $100
Purpose: Building Muscle
Lifetime Warranty
Features: 5lb, 10lb, 25lb weights

celpip speaking compare gym equipment

Selection: 60 seconds    Preparation: 60 seconds    Speaking: 60 seconds

Your family is suggesting getting a gym pass instead.

Gym Pass
Cost: $400/yr
Full Gym
Swimming Pool and Sauna
15 minute drive from home
Exercise bike Weight set
Cost: $300
Purpose: cardio
Warranty: 1 years
Features: timer, calorie counter
Cost: $100
Purpose: Building Muscle
Lifetime Warranty
Features: 5lb, 10lb, 25lb weights

celpip speaking compare gym equipment

Tips:

CELPIP Speaking Task 5 is called “Compare and Persuade”. Both of these are done at the same time.

You persuade your family members by comparing the options. The formula is simple: Opinion + Reasons

In this question, you need to argue against the gym. What points could you make?

1. It’s far from home.
2. We want to be able to exercise from home
3. We are lazy and won’t drive there often.
4. Family members’ schedules don’t match.
5. We only have one vehicle, so the whole family would need to go at one time.

You could say anything, but the point of this question is that you need to persuade your family that your choice is better than theirs. To do that, you need to show the strengths of your choice and the weaknesses of their choice.


Vocabulary:

Coordinate (align)
Membership (pass)
Fraction (a small part of)
Treadmill (machine that you can run on)
Consideration (something to think about) CELPIPMATERIAL.COM


CELPIP Speaking Comparing GYM Options

Sample Answer

Hey guys,

I know you want to get the gym membership, but I think it would be much better to get the weight set. The main problem with the gym membership is that we have to drive 15 mins to get there. We only have one car and our schedules are all different. I think we’re too lazy to coordinate our schedules. Even though it would be awesome to hit the sauna every evening, I’m concerned that we would only go once or twice a week, so that wouldn’t be worth the $400/yr. If we have a weight set at home, we can exercise anytime we want. Another major consideration is the cost. CELPIP Material .com

The weight set is a fraction of the price! We could use the $300 savings to buy an exercise bike or a treadmill! The other thing is that if we got the weight set, we would have the same kind of weights that we would use at the gym anyway. And the weights have a lifetime warranty, so we don’t have to worry about losing our investment! Overall, I think it would be much better to buy the weight set.


Also Check: CELPIP Speaking Task 1 Giving Advice Travelling Abroad

Oh hi there 👋 It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome CELPIP materials in your inbox, every week.

We don’t spam!

close
celpipmaterial subscribe to newsletter

Sign up to receive latest materials and practice tests in your inbox, every week.

We promise not to spam you!!.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top